Kadıköy Escort

arama

Hitler’in İnönü’ye Mektubu ve İnönü’nün Cevabı

 • paylaş
 • paylaş
 • Ahmet Özgür Türen Ahmet Özgür Türen
 • Beğen
  Loading...

Bir devlet hayal edin. Fransa’yı çok kısa bir sürede silip süpürsün, Polonya ve Orta Avrupa’yı ise tek seferde ham yapsın. Balkanlarda ayağı takılıp düşen müttefiki İtalya’ya ise ”Nasıl toprak işgal edilir?” göstersin ve tüm Balkanları ele geçirsin. Nihayetinde tüm Avrupa’yı fethetsin ve Türkiye’nin sınır komşusu olsun.

Tüm bunları hayal ettiniz mi?

Cevap evet ise, şimdi de bu devletin sınır komşusu olma durumuna düşmüş Türkiye’nin ruh halini düşünün.

Düşünemiyor musunuz? O zaman size, o yıllarda Türkiye’nin 100 adet savaş uçağı olduğunu, söz konusu ülkenin de ”sadece yılda” 8000 savaş uçağı ürettiğini söyleyerek yardımcı olabilirim.

Bu da yetmedi mi? O zaman bu devletin, Fransa’yı 3.5 milyon asker ile işgal ettiğini, Türkiye’nin ise olası bir savaş için tüm seferberliklere rağmen ancak 1 milyon asker toplayabildiğini söylersem, durumu göz önüne getirebileceğinize inanıyorum. Anlayacağınız bu ülke, yani Almanya, Türkiye’ye girmek isterse, bizi ”Çanakkale Savaşı’ndaki melekler” bile kurtaramazdı.

Eğer Almanlar, Türkiye’ye girse ne olurdu diye merak eden varsa, çok uzağa gitmeye gerek yok. Alman işgaline uğrayan Yunan halkının neler çektiğini araştırabilirsiniz. 300 bin kişi, açlık ve hastalıklardan dolayı yaşamını yitirmiştir.

Hitler’in Mektubu

İşte Hitler, o Yunanistan’a işgale giderken, Bulgaristan üzerinde kendi özel treninde İsmet İnönü’ye bir mektup göndermiştir. Bu mektup, Altan Öymen tarafından 1967 yılında Milliyet gazetesinde yayınlanmıştı. Hitler, Yunanistan’a gidiyordu ama Türk hükümeti tarafında kafalarda sorular vardı. Acaba Hitler, Yunanistan’dan sonra Türkiye’ye de girmek ister miydi?

Türk hükümeti, bu sorulara kafa yormakta haksız sayılmazdı. Çünkü daha sonra Almanların Türkiye’ye saldırı planlarının, hazır olduğunu öğreniyoruz. Ancak Hitler, özel treninde yazdığı mektubunda, Türkiye’ye saldırmayacağını söylemiş ve güvence vermişti. Yalnız şöyle bir ekleme yapmayı da ihmal etmemişti:

”Şu şartla ki, Türk hükümeti bizi bu tutumumuzu değiştirmeye mecbur edecek önlemler almaya yöneltmesin…”

Hitler, üst perdeden konuşmuş ve üstü kapalı bir şekilde tehdit etmişti.

İnönü’nü Cevabı

Diplomasi ustası İnönü, Hitler’den gelen mektuba, Hitler’in tehditkar tavrından bir ton bile aşağı düşmeden, çok güzel bir cevap vermişti:

”Mazide olduğu gibi istikbalde de Türk Ordusu, Alman hükümeti, Türk hükümetini bu tutumunu değiştirmeye mecbur edecek önlemler almaya yöneltmediği sürece, Alman birliklerine karşı aynı şekilde davranacaktır”

Rakiplerine ve düşmanlarına karşı okkalı bir üslup takınmak, o sıralar gücünün zirvesinde olan Hitler için normaldi. Ancak böyle cevaplara alışık değildi.

İkinci Dünya Savaşı’nda Türk-Alman ilişkilerini inceleyen Alman araştırmacı Lothar Krecker, İnönü’nün bu mektubuyla ilgili şöyle demiştir:

”Hitler o zamana kadar böyle cümlelerle pek karşılaşmamıştı. İnönü’nün bu mağrur ve mesafeli tutumu Hitler’i etkilemiş ve Türkiye ile ilgili politikalarında daha dikkatli olmaya yönelmiştir.”

Gerçekten de öyle oldu ve Alman birlikleri Bulgaristan’a yerleştiklerinde Türk sınırına yaklaşmadılar. Sınırdan en az 20 km uzak kalmaya dikkat ettiler.

AHMET ÖZGÜR TÜREN

Notlar:

Hitler-İnönü mektuplaşmasının tam metni için: Milliyet, İkinci Dünya Savaşı ve Türkiye,Altan Öymen,1 Eylül 1967

Lothar Krecker’in konu ile ilgili görüşleri için: ”Deutschland und die Türkei im Zweiten Weltrkrieg” adlı kitabı.

Almanya’nın Türkiye’yi işgal planları için: ”Der Zweite Weltkrieg in Bildern und Dokumenten” adlı 10 ciltlik belgesel,1968

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Saime dikici
  6 ay önce

  Bu güne kadar onurlu bir ülke idik ve aynı noktaya mutlaka geleceğik.

  18
  yorum beğen