Kadıköy Escort

arama

Hitler’in Takımı Schalke

  • paylaş
  • paylaş
  • Ahmet Özgür Türen Ahmet Özgür Türen
  • Beğen
    Loading...

Bugüne kadar 7 kez şampiyon olan Schalke futbol takımını hepimiz biliriz. Peki Hitler’in Schalke takımını tuttuğunu ve Schalke’nin bugüne kadar kazanmış olduğu 7 şampiyonluktan 6’sının ne tesadüftür ki(!) Hitler döneminde olduğunu kaçımız biliriz?

   1930’lu ve 1940’lı yıllar, Alman tarihinin en karanlık dönemi. Herhalde futbolun da bundan muzdarip olmaması beklenemezdi. Nazi yönetimi, futbolu da kontrol etmek ve ne kadar güçlü olduğunu göstermek ister. Keza Hitler çoktan seçimini yapmıştır. O takım Schalke’dir.

   Ya Bayern Münih? diyenleri duyar gibiyim. Bayern Münih o yılların da en güçlü takımıydı. Hitler için muhteşem bir seçenek olabilirdi. Evet. Olabilirdi ama tabi ki başkanı Yahudi olmasaydı…

 Hitler’in iktidara gelmesiyle ligi domine eden Schalke, bir daha tarihinde görmeyeceği şekilde harikalar yaratacaktı. 9 senede 6 şampiyonluk…

NAZİ DÖNEMİ ŞAMPİYONLARI:

1934-35…………………. FC Schalke 04

1934-35…………………. FC Schalke 04

1935-36 ………………… 1.FC Nürnberg

1936-37…………………. FC Schalke 04

1937-38…………………. Hannover 96

1938-39…………………. FC Schalke 04

1939-40 ………………… FC Schalke 04

1940-41…………………. SK Rapid Wien

1941-42…………………. FC Schalke 04

   Almanya’nın Avusturya’yı ilhak etmesiyle toplamda 17 bölge, 10’ar takımla kendi içinde mücadele ettikten sonra, şampiyon olan takımlar birbirleriyle oynuyorlardı.  Schalke, şampiyon olamadığı senelerde bile, kupayı finalde veya ucu ucuna kaybedecekti. Tüm bu süreçler için Hitler’in desteğini yok saysak bile, Schalke’nin 1933-1939 yıllarındaki başkanı Fritz Unkel ve 1939-1940 yıllarındaki başkanı Henrich Tschenscher’in, Nazilerin örgütlerine üye olmaları tabloyu anlamaya yeterli gelirdi.     

   Ancak Schalke’den bahsedip de onun ezeli rakibi Borussia Dortmund’un akıbetinden bahsetmemek olmaz. Dortmund’un başkanı Hitler’e katılmayı reddedince hapse atılır ve birçok taraftarı da tutuklanır. Ve sonuç da 1940 yılında 10-0 gibi bir Schalke galibiyetiyle tecelli eder. O yıllarda Nazi Almanya’sinda güç sahibi bir insansanız Hitler’e yakın olmama lüksünüz yoktu. Mutlak Führerci görünmeniz gerekirdi. 

   Ve tarih 2019…Bugün Almanya’da Schalke, Hitler’in emeklerini reddediyor ve tüm bu iddialardan utanç duyuyor. Dortmund taraftarı, Schalke taraftarlarını hala “Hitler’in Takımı” göndermesiyle vurur. Türkiye’de ise günümüzde bütün takımlar “Atatürk bizim takımımızı tutuyordu” diye aralarında kavga ediyor.
  
   Aradaki fark net değil mi?

   Bütün takımlara eşit mesafede olmak yerine, devletin imkanlarıyla sadece bir takımı taşımaya çalışanları tarih böyle anıyor.  

   Ha bu arada. Küçük bir not…

   Hitler’den sonra sadece 1958 yılında şampiyon olabilen Schalke, 1963 yılında kurulan Bundesliga’da bir kez bile şampiyon olamamıştır.  Bundesliga’de en çok şampiyon olan takımlar sırasıyla, Hitler’in nefret ettiği takımlar Bayern Münih ve Borussia Dortmund’dur…

AHMET ÖZGÜR TÜREN

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.