Kadıköy Escort

arama

Siyah Adam Hala Özgür Değil

 • paylaş
 • paylaş
 • Hüseyin Alpaslan Hüseyin Alpaslan
 • Beğen
  Loading...

1965’te Alabama eyaletinin Selma kentinden siyahi ABD vatandaşı ve din adamı Martin Luther King öncülüğünde hak eşitliği, adalet eşitliliği ve ırkçılığa karşı eyalet başkentine 87 km’lik bir protesto yürüyüşü gerçekleşti. Bu yolda o dönem ABD tarihine geçen üç protesto yürüyüşü vardır. Martin Luther King’in öncülük ettiği bu yürüyüşler, kamuoyunu harekete geçirdi ve dönemin ABD Başkanı Johnson Oy Hakkı Kanunu konusunda köşeye sıkıştı. Nihayetinde protestolar etkili oldu ve kanun çıktı. 

Dr.Martin Luther King; bütün dünyada ses getiren ve ABD’yi sarsan bu ünlü yürüyüşünden çok önceleri siyah adamı özgürleştirme mücadelesine başlamıştır. 1955’te Baptist Kilisesi Pastörü iken, yasa gereği yerini bir beyaza vermesi gerektiği halde buna karşı geldiği için tutuklandı. Bunun üzerine yapılan otobüs boykotu bir seneden fazla sürdü, serbest bırakılan King’in evi bombalandı. Boykotlar devam ederken King tekrar tutuklandı. Boykot, Amerikan Yüksek Mahkemesi’nin eyaletler arası otobüslerde ve diğer ulaşım araçlarında ırk ayrımcılığını kanun dışı ilan etmesine kadar devam etti.

King, 1957’de, siyahi kiliselerin güç birliği yapmasını ve yurttaş hakları reformu için barışçıl gösteriler yapmayı amaç edinen Güney Hristiyan Liderlik Konferansı’nın gerçekleştirilmesinde önemli katkı sağladı. King, ABD istihbarat örgütlerinin tüm pasifiz etme çabalarına rağmen özgürlük hareketlerinin liderliğini hiç bırakmadı. Medyayı etkin kullanarak yurttaş hakları hareketini Amerika’da en önemli gündem maddesi olarak tutmayı başardı.

King, 28 Ağustos 1963 yılında Washington D. C’de Lincoln Anıtı meydanında toplanan 250 bin siyahi ABD vatandaşına bir konuşma yaptı. Bu konuşma yapıldığında ABD’de zengin fakir, siyah beyaz, her insan eşitlik özgürlük için söz ve eylem birliği içerisindeydiler. King konuşmasında, “siyah adam özgür değil!” diyor ve şiddete başvurmadan uzun bir mücadeleye gireceklerini söylüyordu.

King’in konuşması; ABD tarihinin Lincoln’un tam yüz yıl önce 1863’te Gettysbur’da yaptığı konuşmadan sonra yapılan en iyi konuşmadır. King’in konuşması, bir efsanenin destansı mücadelesine ve adeta mitolojik bir kahramana dönüşecek nitelikte olup, özgürlük ateşini insanların yüreğinde tutuşturmuştur.

Bir hayalim var” diyerek ümitleri körüklüyor, “Gün gelecek, köle olanların çocukları, köle sahibi olanların çocukları ile birlikte kardeşlik sofrasına oturacaklar, gün gelecek adaletsizlik ve baskıların ateşinde bunalmış Mississippi eyaleti bile özgürlük ve adalet vahası olacak” sözleriyle kalabalıklara haykırıyordu.

King, 1863’de yaptığı bu destansı konuşmadan sonra artık her yede vardır. Nerede haksızlık, nerede özgürlük ve adalet için yapılan bir mücadele varsa orada olmuştur. Irklara karşı ön yargıyı kırmakta şiddet içermeden sağladığı başarıdan dolayı 1964’te Nobel Barış ödülüne layık görülmüştür.

ABD’de fakirliğe karşı savaş açan King, Vietnam Savaşı’na karşı çıkarak resmi politikalara aykırı bir şekilde sesini yükseltti. King, dünyada adalet ve özgürlüğü savunan, savaşlara karşı çıkan birçok hümanist aydın gibi 1968’de uğradığı bir suikastta boğazından silahla vurularak hayatını yitirmiştir. Ölümünden sonra ABD Bakanı Johnson ulusal yas ilan etmiş ve yapılan cenaze törenine 300 bin kişi katılmıştır.

King’in yaptığı eşsiz mücadele ile beraber ABD’de; iş yerlerinde, okullarda ve kamuya açık yerlerde ırk ayrımcılığı yasaklandı. Anayasa’da yapılan değişikle siyah vatandaşların oy kullanmak için önlerinde engel olarak bulunan seçmen vergisi kaldırıldı.

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Minnesota eyaletinin en büyük kentlerinden Minneapolis’te siyah bir adamın polis tarafından gözaltına altına alınırken boğazına basılması sonucu hayatını kaybetmesinden anlıyoruz ki; Martin Luther King’in, 65 yıl önce başlattığı siyah adama özgürlük ve ırkçılığa karşı mücadelesi hala son bulmamıştır!…

Sözlerime Martin Luther King’in 1963’te yaptığı konuşmadan bir cümle son veriyorum

 “Bir hayalim var, bir gün bu ulus ayağa kalkacak ve sorgusuz sualsiz kabullendiğimiz tüm insanların eşit yaratıldığı gerçeğini tam anlamıyla sonuna kadar hayata geçirecek!”

Özgür kalın…

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Kamil Sarıcı
  6 ay önce

  Yazarımızın eline sağlık

  11
  yorum beğen